Napoje bezalkoholowe – co warto o nich wiedzieć?

bezalkoholoweTemat spożywania alkoholu budzi duże emocje nie od dziś. Szczególnie gdy jest on spożywany w nadmiernych ilościach. Dużo mówi się też o jego szkodliwym wpływie na organizm. Dlatego też w niektórych krajach m.in. Skandynawii, powoli, ale systematycznie rośnie spożycie napojów bez promili. Co warto o nich wiedzieć? O tym piszemy poniżej.

Czym są napoje bezalkoholowe?

Napoje bezalkoholowe to produkty, które nie zawierają alkoholu wcale lub jego ilość wynosi poniżej 0,5%. Jest to bardzo drobna, ale istotna różnica szczególnie dla kobiet w ciąży, kierowców oraz sportowców, którzy są zobowiązani do prowadzenia zdrowego stylu życia. Dlatego też chcąc mieć pewność, że napój, po który sięgamy ma faktycznie 0,0% alkoholu, należy dokładnie przeczytać etykietę, na której producent ma obowiązek podać, czy jest to 0,0% czy np. 0,3%.

Napoje niezawierające alkoholu są produkowane bardzo podobnie jak te z tradycyjne z pewnymi różnicami na koniec całego procesu. Główna różnica polega na wcześniejszym przerwaniu warzenia, tak aby nie dopuścić do wytworzenia się alkoholu. Drugim zabiegiem, który ma oczyścić napój z nawet niewielkiej ilości alkoholu jest przepuszczenie go przez specjalny filtr. To, co jest bardzo ważne dla osób, które obawiają się po nie sięgać jest to, że napoje bezalkoholowe mają podobny smak i aromat do swoich alkoholowych odpowiedników. Dodatkowo nie powodują typowego upojenia ani nie mają aż tak negatywnego wpływu na zdrowie (pamiętajmy, że 0,5% to też alkohol).

Dlaczego napoje bezalkoholowe zyskują na popularności?

Napoje bezalkoholowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze względu na kilka czynników. Po pierwsze, są to produkty zdrowsze i bezpieczniejsze niż alkohol, który może być szkodliwy dla wątroby, serca, mózgu i innych organów. Po drugie, napoje (0,0%) pozwalają na zachowanie trzeźwości i odpowiedzialności (przyszłe mamy, kierowcy). I po trzecie, są dostępne w wielu rodzajach i smakach, co sprawia, że są atrakcyjne dla różnych grup konsumentów. Od pewnego czasu zyskują one również popularność w Polsce za sprawą takich firm jak Warsaw Free Spirits.

Piwa, wina, cydry bezalkoholowe – jakie jeszcze trunki mogą nie zawierać alkoholu?

Myśląc o napojach bezalkoholowych, myślimy przede wszystkim o piwie, ewentualnie cydrze. Tymczasem oprócz piw, win i cydrów bezalkoholowych, na rynku można znaleźć także inne napoje tego typu.
Przykład to whisky bezalkoholowe, które ma smak i aromat podobny do prawdziwej whisky, ale nie zawiera ani grama alkoholu. Jest to produkt idealny dla miłośników tego trunku, którzy chcą się nim delektować bez obaw o skutki uboczne. Innym przykładem trunku, który zdobywa popularność jest gin bezalkoholowy, który ma charakterystyczny smak jałowca i innych ziół. Jest to produkt przeznaczony dla osób lubiących orzeźwiające i aromatyczne drinki.

Na co zwracać uwagę sięgając po napoje bezalkoholowe?

Napoje bezalkoholowe są zazwyczaj zdrowsze i bezpieczniejsze niż alkohol, ale nie oznacza to, że można je pić bez umiaru. Niektóre z nich mogą zawierać dużo cukru, kalorii lub substancji konserwujących, co może być niekorzystne dla osób dbających o linię lub mających problemy z cukrzycą. Dlatego warto dokładnie czytać etykiety i sprawdzać skład produktów przed zakupem. Nie zapominajmy też, że niektóre napoje bezalkoholowe mogą zawierać niewielką ilość alkoholu (poniżej 0,5%), co może być wykrywalne przez alkomat lub wpłynąć na zdrowie płodu w przypadku kobiet w ciąży sięgających po takie napoje.

Podsumowanie

Napoje bezalkoholowe to produkty, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla tych z „promilami”. Trend na spożywanie piwa, wina, a nawet whisky 0,0% rośnie w niektórych krajach od lat. O ile tylko podejdziemy do nich z rozwagą, ich spożycie z pewnością będzie zdrowsze i korzystniejsze dla naszego samopoczucia. Należy tylko dać sobie czas, aby Polacy poszli podobną ścieżką, którą coraz częściej wybierają Szwedzi czy Norwegowie.

Materiał zewnętrzny

Comments are closed.