Dieta dla osoby z alergią pokarmową – jak powinna wyglądać?

jarzynyAlergia pokarmowa może powodować szereg przykrych dolegliwości. Mogą pojawiać się biegunki, ale też bóle brzucha czy też zmiany skórne w postaci egzemy bądź pokrzywki. Ale dolegliwości mogą dotyczyć układu sercowo-naczyniowego, a nawet układu oddechowego, bo może pojawić się duszność czy kaszel. Czy alergia pokarmowa jest groźna? Jasne, że tak i nie można jej bagatelizować, a najgorsze jest to, że objawy mogą pojawić się nawet po spożyciu minimalnej ilości alergenu. Kluczowe znaczenie ma więc odpowiednia dieta, która polega na wykluczeniu w 100% potencjalnego alergenu. Jak powinna wyglądać?

Nigdy na własną rękę, zawsze w oparciu o badania

Alergia pokarmowa może spowodować wstrząs anafilaktyczny, ale na szczęście nie dochodzi do niego często. Jednak nie oznacza to wcale, że można bagatelizować alergię. Nic bardziej mylnego. Dieta przede wszystkim powinna polegać na wykluczeniu alergenu. Tyle tylko, że nie należy tego robić na podstawie swojego widzimisię. Otóż są osoby uczulone na jeden składnik, a inne mogą mieć uczulenie na całkiem sporą liczbę produktów. A więc ich wykluczenie na własną rękę z jadłospisu może prowadzić do niedoborów, które także są niebezpieczne dla organizmu. Dlatego też należy bezwzględnie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Najczęściej wystarczą tylko testy alergiczne w oparciu o oznaczenie stężenia IgE całkowite w surowicy krwi przeciwko konkretnym alergenom pokarmowym, które znajdują się w wybranych pokarmach, co do których istnieje właśnie podejrzenie alergii. Ale trzeba też wiedzieć, że testy podskórne wykonuje się w poradni alergologicznej. Polegają one na umieszczeniu roztworu alergenu na skórze, a następnie wykonaniu w tym miejscu nakłucia. Testy przeprowadza się dla licznych alergenów.

Wyniki i co dalej?

danieGdy już otrzymacie wyniki, które potwierdzają alergię to oznacza, że czas na zmianę nawyków żywieniowych. Może to być trudne, szczególnie, gdy alergenów jest sporo. Do tego musicie czytać dokładnie oznakowania na opakowaniach produktów. W przypadku alergii na nabiał pamiętajcie, że jego śladowe ilości znajdują się nawet w produktach, które w teorii nie powinny mieć go w składzie. Podobnie rzecz wygląda z glutenem. Dieta bez glutenu nie jest łatwa w opanowaniu. Łatwo jest co najwyżej popełnić błąd, który może spowodować nasilenie objawów, albo też prowadzić do dużych niedoborów. Dlatego w takim przypadku macie kilka możliwości. Albo będziecie wybierać produkty oznaczone gluten free, albo też wybierzecie się do dietetyka, który rozpisze dietę. Możecie też wybrać catering dietetyczny właśnie bez glutenu. Analogicznie sytuacja wygląda z wieloma produktami, choćby orzechami. Niestety ich śladowe ilości można znaleźć też w czekoladzie czy batonikach. Na szczęście coraz więcej firm na opakowaniach umieszcza oznaczenie dotyczące występowania właśnie alergenów.

Zdrowa dieta to zbilansowana dieta

Dieta bez laktozy i glutenu jest jeszcze bardziej skomplikowana, ale nie oznacza to wcale, że nie może być zbilansowana. Jeżeli macie alergię na laktozę, to mleko krowie musicie zamienić na roślinne – notabene jest ono zdrowsze i smaczniejsze. A do tego do wyboru są różne napoje roślinne. Można postawić na mleko owsiane, sojowe czy ryżowe, ale i kokosowe czy konopne. Wybierajcie też produkty wegańskie typu sery, jogurty. Do zabielania zup czy sosów strzałem w dziesiątkę będzie mleczko i śmietana kokosowa. Zwracajcie też uwagę na to, czy na danym produkcie występuje symbole przekreślonej butelki. W przypadku uczulenia na gluten należy wykluczyć przede wszystkim produkty zbożowe, które zostały przygotowane na bazie pszenicy oraz jej odmian. Dieta bez laktozy i glutenu jest dietą restrykcyjną, ale nadal można ją zbilansować.

O czym jeszcze pamiętać?

Oczywiście pamiętajcie jeszcze o tym, że objawy od strony układu trawiennego, oddechowego czy sercowo-naczyniowego mogą pojawić się na skutek występowania nerwicy lękowej, która często mylona jest właśnie z alergią pokarmową. Stąd tak ważna jest diagnostyka, która ją potwierdzi bądź też wykluczy. Na koniec przypominamy też, że na będąc na diecie wykluczającej nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa od normy.

Comments are closed.