Ile kalorii ma kawa?

kawaJesteś na diecie i pilnujesz kalorii? Lubisz mieć wszystkie liczby pod kontrolą? A może po prostu ciekawi Cię, ile kalorii ma kawa? Bez względu na to, co Tobą kieruje – z przyjemnością odpowiemy na pytanie o to, ile kalorii jest w kawie!

Czy kawa jest zdrowa?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest kawa. Jej głównym składnikiem jest woda, która sama w sobie nie ma przecież ani jednej kalorii. Kofeina, czyli smak, aromat, moc i cała „kawowość” to tylko około 1%. Oprócz tego w kawie można znaleźć niektóre witaminy (kwas foliowy, witaminy z grupy B, witaminę E) i minerały (głównie magnez, fosfor, wapń i potas).

Palenie ziaren powoduje wytwarzanie kwasów organicznych (mlekowego, octowego, mrówkowego, glikolowego), jednocześnie zmniejszając zawartość kwasów fenolowych (polifenoli). Mimo że ten opis przypomina nieco skład suplementu witaminowego, nie daj się zwieść: ilości tych składników w kawie są tak niewielkie, że w żadnym wypadku nie mogą zastąpić zbilansowanego sposobu odżywiania! Ale czy to oznacza, że kawa jest niezdrowa? Absolutnie nie! Przy braku przeciwwskazań trzy filiżanki kawy dziennie nie wyrządzą żadnej szkody. A jakże uszczęśliwią zmysł smaku!

Czy na diecie można pić kawę?

To pytanie wbrew pozorom ma wiele poziomów. Bo dieta może być przecież nie tylko odchudzająca i nie tylko o liczbę kalorii może chodzić! Picie kawy ściśle wiąże się z naszym zdrowiem. Kawa pobudza i przyspiesza metabolizm, a przez to wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto poprawia nastrój, działa pozytywnie na siłę i sprawność fizyczną, utrzymuje naczynia krwionośne w prawidłowej kondycji. Jest też jednak druga strona kawowego medalu – kawa podnosi ciśnienie, co może być niebezpieczne dla osób z problemami sercowymi. Jej nadmiar może doprowadzić do nadpobudliwości, stanów niepokoju i bezsenności. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy filiżanka kawy jest dla Ciebie dobrym pomysłem – skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem.

Czy od kawy się tyje?

Kawa może być nie tylko napojem, ale wręcz deserem. Pamiętaj, że kawa kawie nierówna. Czym innym będzie małe czarne espresso, a czym innym karmelowe latte na tłustym mleku z gałką lodów waniliowych. Wszystko zależy od podejścia do kawy, od dodatków i ich ilości – lub też ich braku. Jeśli jednak mowa jest po prostu o kawie, czyli o czarnym napoju bez substancji dodatkowych, możesz odetchnąć z ulgą. Mamy bowiem dobrą wiadomość: kawa nie tuczy!

Jaka kawa ma najmniej kalorii?

Odpowiedź jest zaskakująco prosta: ta, która nie ma dodatków! Mleko, cukier, śmietanka, gałka lodów – każdy z tych dodatków zwiększa kaloryczność kawy. Poniżej orientacyjne wartości kaloryczne popularnych rodzajów kawy w wersji bez dodatków i z dodatkami. Sprawdź, jak bardzo się różnią!

Espresso2 kcal
Espresso z łyżeczką cukru22 kcal
Cappuccino40 kcal
Capuccino z łyżeczką miodu80 kcal
Americano2 kcal
Americano z mlekiem20 kcal
Latte60 kcal
Latte z gałką lodów210 kcal

Kawa mała, dietetyczna, z lodami czy imbirową polewą – bez względu na to, co wybierzesz, zadbaj o najlepszą jakość. Wybierz tradycyjną polską kawiarnię i herbaciarnię – Five o’clock.

Comments are closed.