Kuchnia wegetariańska
Pobudki są różne, faktem jest, że kuchnia wegetariańska ma coraz więcej zwolenników, a co za tym idzie, rozrasta się ruch ludzi, którzy z różnych względów postanowili nie jeść mięsa.
No meat
Pobudki są różne, faktem jest, że kuchnia wegetariańska ma coraz więcej zwolenników, a co za tym idzie, rozrasta się ruch ludzi, którzy z różnych względów postanowili nie jeść mięsa. Część z nich decyduje się na pożegnanie się tylko z mięsem. W swojej codziennej diecie nadal sięgają po produkty odzwierzęce, mleko i produkty mleczne, jaja.
Weganie to ludzie, którzy rezygnują z wszelkich produktów odzwierzęcych, włącznie z produkowanym przez pszczoły miodem i spożywają jedynie produkty pochodzenia roślinnego.
Czy ciężko jest zrezygnować z większości produktów w imię różnych idei? Czy jest to drogie? Czy jest to czasochłonne? Weganie twierdzą, że nie jest to drogie, a co do czasochłonności, nie różni się za bardzo od zwykłego gotowania. Obecnie w internecie jest wiele blogów z przepisami na dania wegańskie, przekąski i wiele innych rzeczy. Do kupienia w księgarniach są również książki kucharskie – pięknie wydane, kolorowe i pełne praktycznych wskazówek.
Podstawy
Źródłem białka w takiej diecie są rośliny strączkowe. Różne rodzaje soczewicy, fasoli, ciecierzycy to podstawa tej kuchni. Sztandarowym smarowidłem jest hummus, czyli pasta z ciecierzycy i pasty sezamowej, którą doprawia się czosnkiem i ziołami wedle indywidualnych upodobań. Pochodną tego jest smalec z fasoli, co ciekawsze, bardzo zbliżony smakiem do smalczyku, który wielu ludzi bardzo lubi. Odrobina takiej pasty, dobry chleb, surowe warzywa i mamy gotowy posiłek. Można puścić wodze kulinarnej fantazji i tworzyć różne pasty z pieczonych warzyw wraz z dodatkiem aromatycznych ziół i zdrowymi olejami zimno tłoczonymi.
Weganie często zamiast mleka sięgają po napoje roślinne, zwane potocznie mleczkami. W sklepach dostępne są mleczka: kokosowe, ryżowe, migdałowe, owsiane, orkiszowe. Nabierając wprawy i rozeznania w świecie wegańskich kulinariów, osoby bezmleczne zaczynają same robić takie napoje, co nie jest wcale takie trudne.
Takich zastępników produktów odzwierzęcych jest dość dużo. Weganie chcąc zrobić galaretkę nie użyją wytworzonej z kości zwierzęcych żelatyny, ale jej roślinnego odpowiednika, którym jest agar-agar. Tak samo jest z jajami. Zastępowane są na różne sposoby. Jeśli chodzi o spulchnienie lub zagęszczenie stosuje się wtedy siemię lniane, puree z warzyw, owoców, tofu. W imitowaniu smaku jajka niezastąpiona jest czarna sól. Bogata w siarczany dodawana jest do past, potraw, gdzie pożądany jest smak jajek.
Potrawy
Chyba najprostszą potrawą wegańską będzie gęsta zupa warzywna. Użycie do niej warzyw strączkowych uczyni ją pełnowartościowym posiłkiem. Oczywiście nie można zabielić jej śmietaną, ale do niektórych typów zup używa się mleczka kokosowego co w połączeniu z orientalnymi ziołami tworzy potrawę w stylu dalekiego wschodu.
Hitem wśród wegan są burgery z buraków. Można zaryzykować i dać do spróbowania osobom, którzy nie stronią od mięsa, bo wielu blogerów kulinarnych twierdzi, że po zjedzeniu takiego warzywnego kotleta, osoby jedzące mięso nie chcą uwierzyć, że nie ma tam nawet grama tego produktu. Takie potrawy można zjeść np w restauracji np: http://restauracjaforma.pl/.
Wyobraźnia ludzka nie ma granic i to jest w tym najpiękniejsze, że zawsze znajdzie się ktoś z jeszcze większym potencjałem i otworzy drzwi do innych smaków.
Na mieście
Chociaż świadomość ludzka jest coraz większa i już nie dziwi widok osoby zamawiającej danie bezmięsne, czasem bywają problemy w restauracji ze zwykłym posiłkiem wegetariańskim. Jest to o tyle niezrozumiałe, że ludziom bezmięsnym można zaserwować chociażby rybę. Nie świadczy to najlepiej o szefie kuchni danego lokalu, bo dobry kucharz potrafi zrobić coś z niczego i jeden składnik nie powinien zaburzać mu kulinarnego rzemiosła. Na szczęście w Białymstoku jest wiele restauracji przyjaznych wegetarianom, a nawet weganom, co pokazuje, że dla chcącego nic trudnego.
Artykuł sponsorowany