Mleko Jaglane
Kiedyś mleko roślinne to było mleko sojowe i ryżowe. Teraz znamy już mleka z migdałów, orzechów, owsa i wielu innych. Jednak wciąż mało popularne jest mleko z kaszy jaglanej, która jest przecież bardzo zdrowa i większość ludzi może ją spożywać bez problemu. Jeśli jeszcze nie próbowaliście mleka jaglanego to najwyższa pora!
Składniki
1/3 szklanki migdałów,
2/3 ugotowanej ciepłej kaszy jaglanej,
3 szklanki wody mineralnej,
1 łyżka cukru,
niewielka szczypta soli
Przygotowanie
Migdały moczymy min. 6 godzin, najlepiej zostawić je zamoczone na noc. Następnie ściągamy z nich skórki i siekamy, najlepiej drobno, aby ułatwić blenderowi pracę (szczególnie jeśli tak jak ja używacie blendera ręcznego). Następnie kaszę jaglaną, migdały, sól, substancję słodzącą i 1 szklankę wody miksujemy razem za pomocą blendera. Gdy uzyskamy już gładką masę to nadal miksując dodajemy pozostałe 2 szklanki wody. Końcowym etapem jest przecedzenie mleka przez sitko lub gazę i mleko jaglane gotowe!
Mleczko w bardziej rozcieńczonej formie nadaje się świetnie do koktajli. Natomiast gęściejsze znakomicie zastępuje śmietanę, jest podstawą sosów i zabiela zupy.
Mleko jaglane jest bezpieczniejsze dla dzieci od mleka pochodzenia zwierzęcego. Nawet od mleka modyfikowanego (tzw. mleko następne). Jednak póki niemowlę nie ma na tyle rozszerzonej diety, by zrezygnować z mleka modyfikowanego zalecam stosowanie mleka z kaszy jaglanej, jedynie jako uzupełnienia podstawowej diety. U dzieci kilku letnich nie powinno być problemów, ale warto wpierw sprawdzić czy nie ma reakcji alergicznych.
Jak zrobić mleko jaglane dla niemowlaka ? Ostrożniej. W czystym naczyniu – z przegotowanej filtrowanej wody lub kupionej w butelce i zmielonej, ugotowanej i ekologicznej kaszy jaglanej.