Nasi mali przyjaciele

pies kot
Zwierzęta od wieków towarzyszą człowiekowi, dzielą z nim przestrzeń życiową. Kiedyś pełniły one wyłącznie użytkowe funkcje – w zamian za pożywienie i bezpieczne schronienie u ludzkiego boku, strzegły terenu, tępiły gryzonie, pomagały w czasie polowań oraz w pracach związanych z uprawą ziemi.
Dzisiaj ich rola (szczególnie w miastach), ograniczyła się wyłącznie do „bycia towarzyszem człowieka”. Szczególne miejsce w naszych sercach przypadło psom. Czworonogi te wkroczyły do naszych domów, zajmując w nich „stanowisko” kompanów. Często najlepszych, najwierniejszych przyjaciół. O swoich przyjaciół staramy się dbać jak najlepiej, podając im dobrej jakości karmy, zapewniając opiekę weterynaryjną oraz odpowiednią porcję ruchu, zabawy i kontaktu z człowiekiem, a także stosując odpowiednie do wieku i rasy zabiegi pielęgnacyjne.

Na tym ostatnim zagadnieniu chciałabym się skupić i szerzej je omówić, ponieważ odpowiednia pielęgnacja jest bardzo istotnym czynnikiem. Czynnikiem wpływającym na dobre samopoczucie nie tylko psa, ale i jego właściciela, który dumny jest ze swego zadbanego, wspaniale prezentującego się pupila.

Wybór psa

Ludzie coraz częściej świadomie decydują się na wybór psa posiadającego określone cechy zewnętrzne (długa lub krótka sierść, małe lub duże gabaryty, groźny lub łagodny wygląd itp.) oraz wewnętrzne („charakter”, temperament, predyspozycje do obrony, polowania, strzeżenia terenu czy towarzyszenia człowiekowi). Wybór określonej rasy związany jest oczywiście z obowiązkami dotyczącymi pielęgnacji, każda rasa ma przecież określone wymogi z nią związane.

Najczęściej stosowanymi zabiegami pielęgnacyjnymi są:

  • kąpiel (należy pamiętać o doborze odpowiedniego szamponu w zależności od wieku, rodzaju sierści itp., najlepsze są te, które produkują firmy amerykańskie i francuskie);
  • strzyżenie i trymowanie (usuwanie za pomocą specjalnych narzędzi – nożykiem trymerskim – martwej sierść, poprawiające jej jakość, a co za tym idzie, wygląd psa, najczęściej trymowaniu poddawane są psy ras szorstkowłosych, m. in. teriery, sznaucery, jamniki szorstkowłose, a także labradory, golden retrivery, wszystkie liniejeące rasy, powinne one przynajmniej raz na trzy miesiące odwiedzać fryzjera)
  • czyszczenie zębów (stosowanie specjalnych past lub sprayów);
  • usuwanie pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych (odrobaczanie, obroże lub krople przeciw pchłom i kleszczom);
  • przycinanie pazurów (specjalne cążki lub nożyczki);
  • czesanie odpowiednio dobranym rodzajem grzebienia, szczotki lub zgrzebła
  • czyszczenie uszu (szczególnie ras z długimi, opadającymi uszami, takich jak bassety czy spaniele);
  • pielęgnacja oczu (stosowanie kropli, czyszczenie specjalnymi preparatami, szczególnie ważna jest u takich ras jak: chichuachua, maltańczyk, bolończyk, psów, które mają biały kolor).

Do ras wymagających szczególnej pielęgnacji należą: yorkshire terriery (yorki), west higland white terrier (westi), spaniele, sznaucery, shih-tzu, bolończyki, maltańczyki, pudle).
Wszystkie niezbędne w pielęgnacji narzędzia oraz preparaty dostępne są dziś praktycznie w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Niewiele kosztują, po ich zakupieniu każdy właściciel psa może dbać o swojego pupila samodzielnie. Zabiegi związane z pielęgnacją sierści najlepiej jednak powierzyć profesjonaliście – groomerowi czyli tzw. psiemu fryzjerowi, który wykąpie i odpowiednio zadba o wygląd naszego czworonoga, kształtując jego fryzurę w sposób zgodny z wzorcem określonej rasy (wizyty o psiego fryzjera wymagają nawet psy, które nie uczestniczą w wystawach, ale są naszymi pupilami i towarzyszą nam jako domowi pupile).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 14 =