Soja nie tylko dla wegetarian
Wegetarianie, choć nie jedzą mięsa, nie muszą martwic się, że ich posiłki nie będą urozmaicone oraz, że nie dostarczą do organizmu potrzebnych składników odżywczych. Dlaczego? Ponieważ soja, tak chętnie przez nich wykorzystywana, znakomicie zastępuje produkty, których nie przyjmują w innej formie.
Tak naprawdę w naszych realiach, soja jest niedocenianym źródłem witamin, minerałów oraz składników odżywczych. Ma również znakomite walory smakowe. Zgodnie z tym co podają dietetycy, soja zawiera pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B. Badania pokazują, że rewelacyjnie obniża cholesterol oraz chroni przed miażdżycą i chorobami serca, jak również łagodzi przebieg menopauzy u kobiet. Zawarte w soi naturalne hormony- fitostrogeny obniżają zachorowalność na raka piersi i jajników, dlatego też są naturalnymi sprzymierzeńcami kobiet w profilaktyce tej choroby.
Najczęściej wykorzystywanym produktem sojowym jest mleko. Doskonale zastępuje ono nabiał, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie zawiera ono laktozy, co oznacza, że jest bezpieczne dla alergików. Producenci aby poprawić jego smak dosładzają go naturalnymi składnikami takimi jak np. taumatyna oraz dodatkowo wzbogacają wapnem. Aby urozmaicić ofertę, proponują do wyboru różne wersje smakowe. Mleko sojowe dostępne jest na rynku w formie płynu jak i proszku. Należy jednak pamiętać, by stopniowo przystosować organizm do tego rodzaju mleka i innych produktów sojowych, gdyż nagła zmiana diety może spowodować zaburzenia układu pokarmowego.