Zdrowa żywność czy tabletki?

zdrowaOd tysięcy lat żywność uważano za skuteczny lek. Jednak w XIX wieku, kiedy nastąpił szybki rozwój farmaceutyki, ludzkość uwierzyła w cudowne działanie tabletki.

Jednym z magicznych leków współczesnej cywilizacji miały być antybiotyki. Po wielu latach ich stosowania okazało się, że szereg bakterii jest całkowicie odpornych na działanie wszelkich antybiotyków. Wobec takiej sytuacji renesans przeżywa medycyna naturalna, czerpiąca z medycyny ludowej, zwłaszcza pochodzącej z Dalekiego Wschodu.

Medycyna chińska, której tradycja sięga 4000 lat wstecz, szczególny nacisk kładzie na żywienie. Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także w jaki sposób przyrządzamy potrawy. Tego uczy makrobiotyka, jak też teoria pięciu przemian. W obu tych teoriach chodzi o równowagę energii, której zaburzenia są praprzyczyną wszystkich chorób.

W wielu ośrodkach naukowych na świecie prowadzone są badania żywności pod kątem jej przydatności w leczeniu wielu schorzeń, wobec których medycyna konwencjonalna jest bezradna. Najszersze badania obejmują tzw. choroby cywilizacyjne, które stanowią główną przyczynę zgonów w państwach rozwiniętych. Są to przede wszystkim nowotwory i choroby układu krążenia. Okazało się, że sprzymierzeńcami w leczeniu tych chorób są niektóre gatunki grzybów.

Popularne już u nas grzyby mun, podawane nawet w niewielkich ilościach, mają silne działanie przeciwzakrzepowe, co jest bardzo korzystne w zapobieganiu chorobom serca i udarowi mózgu. W walce z nowotworami bardzo pomocne są wschodnie twardziaki shiitake, a także uprawiany na szeroką skalę w Polsce boczniak. Działa on hamująco na rozwój guzów nowotworowych. Wyodrębniony zaś z grzybów shiitake wielocukier pobudza układ odpornościowy do wydzielania interferonu zwalczającego wirusy i komórki nowotworowe. Jest także skuteczniejszy w zwalczaniu grypy niż silne środki farmakologiczne.

Jeżeli dodać do tego, że shiitake powoduje obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, nie dziwi, że w medycynie Dalekiego Wschodu uważany jest za eliksir młodości.

To tylko jeden z naukowo udowodnionych właściwości prozdrowotnych naturalnych produktów żywnościowych, jakie możesz kupić w sklepie easyeco.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 4 =