Dlaczego warto mieć kolektor słoneczny?

kolektoryDzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych możemy zmniejszyć nasze wydatki na ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Biorąc pod uwagę, rosnące ceny surowców opałowych oraz energii elektrycznej, warto zastanowić się nad wykorzystaniem bezpłatnej energii słonecznej. Każdemu z nas należy się komfort i wygoda, nasza instalacja jest przecież bezobsługowa.

Osoby, którym szczególnie zależy na ochronie środowiska naturalnego, powinny wziąć również pod uwagę aspekty ekologiczne. Energia słoneczna docierająca do powierzchni Ziemi jest darmowa i niewyczerpalna. Wykorzystując ją przyczyniamy się do ochrony środowiska, chronimy naturalne zasoby Ziemi i ograniczamy emisję C02, tlenków siarki i azotu.

Kolektory słoneczne pozwalają na zaspokojenie nawet 60 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Jest to wielkość średnia z całego roku. Największą ilość ciepłej wody można uzyskać w miesiącach wiosenno-letnich, od 80-98 proc., ale nawet zimą, w grudniu czy styczniu, ilość ogrzanej wody nie powinna być mniejsza niż 28 proc. całkowitego zapotrzebowania.

W miesiącach jesienno-zimowych, instalacja oparta na kolektorach pozwala na wstępne podgrzanie wody. Aby uzyskać oczekiwaną temperaturę wody, rzędu 45-55 stopni Celsjusza, musimy posiadać również tradycyjną instalację opalaną węglem, gazem, olejem czy zasilaną prądem. Z tego też względu, kolektory słoneczne są najczęściej stosowane jako dodatkowe źródło ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.

Systemy solarne są kompatybilne ze wszystkimi istniejącymi na rynku urządzeniami grzewczymi, każda instalacja grzewcza może być modernizowana pod kątem energii słonecznej. 1 m² kolektora jest w stanie ogrzać 50-60 litrów wody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 7 =