Prozdrowotne właściwości kaliny

kalinaRośliny stanowią bogactwo zdrowia i piękna. Warto więc poznać prozdrowotne właściwości kaliny.

Koralowa kalina

Kalina koralowa to bardzo atrakcyjny krzew, który rośnie w całej Polsce. Zapewne wiele z was ma kalinę w ogrodzie czy na działce. Jest wspaniałą rośliną ozdobną, ponieważ posiada piękne białe kule kwiatowe. Należy do roślin okrytonasiennych. Jest owoce są czerwonej barwy. Kalina kwitnie późna wiosną, ciesząc oczy białymi kwiatami.

Oprócz atutów wizualnych, kalina ma także właściwości prozdrowotne. Surowcami leczniczymi są owoce i kora. Owoce są źródłem pektyn, cukrów, kwasów organicznych i witaminy C (więcej o witaminach na verimed.pl). Kora zaś, zawiera dużo kwasów, żywice, garbniki i związki kumarynowe. Kalina ma więc działanie rozkurczające i uspokajające. Wyciąg z owoców, pozwala zmniejszyć napięcie mięśni gładkich macicy i jelit. Jest więc dobrym lekarstwem na bolesne miesiączki i problemy kobiet w okresie menopauzy. Korzystne właściwości przydają się także w zagrożeniu krwotokami czy poronieniem, ponieważ kalina działa ściągająco i przeciwkrwotocznie. Na ból łydek, czy lędźwi u kobiet w ciąży także się sprawdza. Sok z owoców kaliny jest często polecany na przeziębienia, biegunki, wrzody żołądka a nawet trądzik. Najlepiej działa sok podany z miodem. Kora krzewu przynosi równie korzystne skutki. Działa przeciwskurczowo, więc jest stosowana przy miesiączkach, krwawieniach przy przekwitaniu i ryzyku poronienia. Jeżeli jednak przyjmujemy jakieś leki, skonsultujmy się z lekarzem, zanim samodzielnie rozpoczniemy stosowanie kaliny.

Zbiór kaliny

Korę najlepiej zbierać wczesną wiosną. Powinno się zdejmować ją z kilkuletnich gałązek o średnicy do 2 cm. Wystarczy wysuszyć ją na słońcu lub w temperaturze 40 stopni. Owoce kaliny zbiera się jesienią czyli we wrześniu i październiku. Należy suszyć je w przewiewnych pomieszczeniach, w 60 stopniach. Z wysuszonych zbiorów można przygotować napar a nawet przetwory. Owoce utarte razem z cukrem, pomogą obniżyć ciśnienie krwi. Surowe zaś są trujące, ale tracą te właściwości po poddaniu wysokiej lub niskiej temperaturze. Roślina jest w Polsce chroniona częściowo, co oznacza, że można ją zbierać tylko w ściśle określonych miejscach.

Kalina, którą znajdziemy na łąkach, parkach i w ogródkach, może okazać się lekarstwem, pomagającym zwalczyć wiele uciążliwych dolegliwości, szczególnie tych kobiecych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =