Proziaki – tradycyjne pieczywo z mąki pszennej na patelni

ProziakiMąka pszenna ma w polskiej kuchni bardzo szerokie zastosowanie. Można ją wykorzystać do różnych wypieków, ale też do stworzenia pysznego chlebka/pieczywa, ciast i ciasteczek czy też naleśników. Coraz częściej domownicy decydują się jednak na nieco większe eksperymenty. Wśród nich znajduje się tradycyjne pieczywo z mąki pszennej na patelni – proziaki. Można je podawać zarówno na słono, jak i na słodko. Jak jednak przygotować je we własnej kuchni?

Proziaki – jakie składniki będą potrzebne?

Przygotowując proziaki z mąki pszennej warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych składników, dzięki którym rozpoczęty proces kulinarny zakończy się wielkim sukcesem. Najważniejsze produkty spożywcze i dodatki to:

  • mąka pszenna,
  • kefir lub maślanka,
  • ksylitol,
  • sól,
  • jajo,
  • soda oczyszczona.

Jak widać większość z tych składników na pewno znajduje się w domowych lodówkach lub też na kuchennych półkach, więc nie trzeba się tym zbytnio martwić. Kluczowe jest to, aby przejrzeć dokładnie dostępne mąki i skutecznie dobrać optymalną wersję do przygotowania proziaków.

Przepis na proziaki – jak to wygląda w praktyce? Najważniejsze czynności krok po kroku

Najwyższa pora zabrać się za przepis na proziaki i dokładnie się w niego zagłębić. Na szczęście omawiane pieczywo nie jest zbyt skomplikowane do przygotowania, dlatego poradzą sobie z nim nawet te osoby, które nie dysponują zaawansowanymi umiejętnościami kulinarnymi. Jest to jednak jeden z najciekawszych sposobów na totalne zaskoczenie swoich bliskich, którym na śniadanie, II śniadanie lub podwieczorek zaserwuje się zupełnie nowe pieczywo, w ulubionej wersji (słodko/słono). Przepis na proziaki prezentuje się następująco:

  • w dużej misce umieszcza się mąkę pszenną, sól, sodę oczyszczoną oraz odrobinę ksylitolu,
  • następnie do miski dodaje się jajko i szklankę kefiru lub maślanki,
  • całość pozostaje wyrobić na jednolite ciasto (przy pomocy własnych dłoni), a potem delikatnie je rozwałkować na niezbyt gruby placek,
  • jednym z ostatnich kroków jest stworzenie krążków z uzyskanego placka (można do tego wykorzystać szklankę),
  • na patelni umieszcza się odrobinę oliwy z oliwek i przystępuje się do smażenia proziaków (8-10 minut).

Alternatywnym rozwiązaniem jest pieczenie proziaków w piekarniku. W tym przypadku krążki piecze się w temperaturze około 180 stopni przez 12 minut, regularnie je kontrolując. Najpyszniejsze są jednak proziaki z patelni, lecz kluczowym aspektem jest dobranie idealnej mąki. W tej sytuacji sprawdzi się mąka pszenna biała BIO typ 750.

Z czym można podawać proziaki? Wskazówki

Dobrą informacją dla zainteresowanych osób jest to, że proziaki można podawać na wiele sposobów. Dzieci z pewnością zjedzą je na słodko, a więc można je zaserwować z musem owocowym (np. mango, truskawkowym, borówkowym lub malinowym), ze świeżymi owocami, z dżemem, z kremem czekoladowym lub też z miodem/syropem klonowym i masłem orzechowym. Dorośli cenią sobie natomiast wytrawne proziaki, które podaje się przede wszystkim ze świeżymi warzywami, różnego rodzaju serami (np. pleśniowym) oraz jogurtem naturalnym. Warto je wypróbować w obu zaproponowanych wersjach, a na pewno nikt nie będzie z tego powodu rozczarowany. Proziaki nadają się na co dzień, ale też na różne przyjęcia, spotkania i uroczystości.

Artykuł sponsorowany

Comments are closed.