Papryczki chili wywołują pieczenie nie tylko w kuchni!
Kapsaicyna jest składnikiem aktywnym papryki, ale występuje też we wszystkich roślinach z rodzaju Capsicum (pieprzowiec).
Substancja wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe. W Indiach, papryczki chili spożywa się regularnie w małych ilościach w przypadku zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Działanie antybakteryjne uznawane jest nie tylko w tradycyjnej medycynie ludowej, ale zostało również udowodnione naukowo.
Ponadto wykazano działanie przeciwbólowe kapsaicyny, zmniejszające masę ciała. Jej właściwości drażniące w szczególności działanie w jamie ustnej prowokują organizm do wydzielania bardzo ważnych substancji dla naszego organizmu – endorfin. Natomiast działanie gastroprotekcyjne oraz przeciwnowotworowe budzi nadal wiele wątpliwości, ale badania trwają. Okazuje się, że czynnikami determinującymi efekty działania kapsaicyny są: wielkość dawki oraz częstość podawania. Sposób podania określa mechanizm jej działania, a zatem i efekt jaki powoduje.
Głównym czynnikiem hamującym wdrażanie nowych zastosowań, w sektorze spożywczym i medycznym, jest jej toksyczność. Reasumując: badania nad efektami działania kapsaicyny na ludzki organizm są kontynuowane i szczególnie ukierunkowane na poszukiwanie nowych zastosowań.
Tymczasem kapsaicyna, choć znana głównie ze swojego ostrego smaku, jest już wykorzystywana przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i samoobronie. To ostatnie zastosowanie może dziwić, ale gazy pieprzowe (substancje drażniące) są produkowane właśnie z wyciągu z roślin pieprzowych. Stosowana w nich kapsaicyna w kontakcie ze skórą bądź błonami śluzowymi napastnika powoduje przemijającą reakcję alergiczną, objawiającą się silnym pieczeniem, problemami z nabraniem oddechu i łzawieniem oczu. Możesz przeczytać więcej na temat gazu pieprzowego i gdzie go kupić.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu kapsaicyna nie będzie Ci już obca, mimo że mogłaś o niej wcześniej nie słyszeć. Zapewne znajduje się w Twojej kuchni (w pieprzu cayenne, papryczkach chili), w Twojej apteczce (w lekach rozgrzewających i przeciwnowotworowych), a być może widziałaś ją na kursie „samoobrony dla kobiet”.