Kuchnia wegetariańska po polsku – fragmenty

Drugie dania

kotlety kalafioraKotlety z kalafiora

Średniej wielkości kalafior, 2 jajka, ˝ szklanki tartej bułki, średnia cebula, 2 łyżki oliwy, sól i pieprz do smaku.

Kalafiora ugotować w lekko osolonej wodzie, cebulę posiekać i zeszklić na oliwie. Ugotowanego kalafiora rozdrobnić widelcem na papkę, dodać zeszkloną cebulkę, jajka oraz przyprawy. Dokładnie wymieszać. Z powstałej masy formować kotlety, obtaczać je w bułce tartej i smażyć na oliwie na złoty kolor.

Tofu po grecku

1 kostka tofu, 2 marchewki, 2 cebule, kawałek selera, mała puszka koncentratu pomidorowego, sos sojowy, oliwa do smażenia, sól, pieprz.

Tofu pokroić w paski i polać obficie sosem sojowym. Po chwili usmażyć na oliwie na zloty kolor. Marchewkę i selera oczyścić, a następnie zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Cebule pokroić w drobną kostkę. Wszystkie warzywa razem podsmażyć, zalać małą ilością wody, dodać przyprawy i udusić do miękkości. Pod koniec duszenia dodać koncentrat pomidorowy i wymieszać z usmażonym tofu.

Proteina po chińsku

1 paczka kotletów z proteiny sojowej, 2 kostki bulionowe, ľ litra wody, 4 marchewki, puszka ananasów, 5 ząbków czosnku, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, sos sojowy, oliwa do smażenia.

Bulion rozpuścić we wrzątku. Namoczyć w nim proteinę przez około ˝ godziny (ma być przykryta). Wywaru nie wylewać! Marchewki oczyścić, pokroić w słupki, usmażyć na oliwie na pół twardo. Przełożyć do osobnego naczynia. Proteinę odcisnąć, panierować w mące ziemniaczanej, usmażyć. Dodać do marchewki. Czosnek wycisnąć do marchewki i proteiny, wymieszać. Dodać pokrojone na drobne kawałki ananasy i sos sojowy do smaku. Pozostałą mąkę ziemniaczaną wymieszać z ˝ szklanki wywaru pozostałego po moczeniu proteiny i dodać do potrawy. Wszystko razem zagotować.

Naleśniki meksykańskie

Ciasto: ˝ l. mleka, 2 jajka, około ˝ kg. mąki pszennej razowej, sól, pieprz czarny, chili, itp. Przyprawy, 2 łyżki oliwy.
Nadzienie: sałata, ostry ser żółty, pomidor, cebula, ketchup lub sos meksykański.

Mleko zmiksować z jajkami mąką, dodać przyprawy i dwie łyżki oliwy. Smażyć cienkie naleśniki na suchej patelni.

Na naleśniki układać po liściu sałaty, garści startego sera, kilka plasterków cebuli. Polać ketchupem lub sosem, złożyć na pół i obsmażyć z obu stron.

Pierogi ruskie

Ciasto: ˝ kg. maki pszennej razowej, szklanka wrzącej wody, łyżka masła.

Nadzienie: ˝ kg. sera białego, ˝ kg. ugotowanych ziemniaków, średnia cebula, majeranek, sól, pieprz, ewentualnie suszona mięta.

Mąkę wysypać na stolnicę. Masło rozpuścić w szklance wrzątku i zalać mąkę. Zagnieść ciasto.

Ser i gotowane ziemniaki przekręcić przez maszynkę, dodać przyprawy, wymieszać.

Ciasto wałkować cienko. Wykrawać specjalnym przyrządem lub szklanką. Po zlepieniu, pierogi wrzucać na wrzątek. Gotować ok. 5 min. do wypłynięcia. Podawać polane podsmażoną na oliwie cebulką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × pięć =